Żydowskie wesele

DSC02165-1024x768Moment zawarcia małżeństwa jest bardzo ważny  w kulturze żydowskiej. Nazwany jest „kiddushin” co znaczy „uświęcony”. Żydzi wierzą, że gdy dwoje ludzi się pobiera to sam święty Bóg zamieszkuje między nimi. Przygotowania do zaślubin rozpoczynają się już tydzień przed, kiedy to Państwo młodzi, każde osobno w swoim domu, urządza przyjęcia i uroczystości dla swojej rodziny oraz przyjaciół.

Jest to także czas szczególnej modlitwy a przyszli nowożeńcy w tym czasie się nie widzą. Następnie Pan młody w eskorcie mężczyzn, ojców, braci udaje się do Pani młodej i zakrywa jej twarz welonem. Pani młoda oczekuje na Pana młodego w nastroju uświęcenia, powagi, natomiast Panu młodemu towarzyszą tańce i radość. Państwo  młodzi spotykają się pod hupą – baldachimem, który jest symbolem opieki najwyższego nad domem, który oni stworzą.

DSC02183-1024x709Następnie rozpoczynają się zaślubiny, składana jest przysięga i nakładany pierścień. Ostatnim aktem jest stłuczenie przez Pana młodego kielicha, z którego Państwo młodzi podczas zaślubin pili wino, goście wtedy krzyczą „Mazel tov” co znaczy „Pomyślności”. Po zaślubinach zaczynają się tańce weselne. Panowie i panie tańczą osobno, jedynie  w niektórych momentach pozwalając sobie na trzymanie się przez chusteczkę.